Stomatologia dziecięca Wrocław

Stomatologia dziecięca

Dla dzieci wizyta u stomatologa to kolejny etap poznawania świata – odkrywania czegoś nowego - jeszcze nieznanego.

Stomatologia dziecięca WrocławLeczenie dzieci

Dla dzieci wizyta u stomatologa to kolejny etap poznawania świata – odkrywania czegoś nowego - jeszcze nie znanego.

W naszej Klinice ARTIDENT dokładamy wszelkich starań by stworzyć ciepłą i przyjazną atmosferę dla naszych pociech.

Kluczem do wzajemnej współpracy jest zdobycie zaufania maluchów, okazanie im dużo cierpliwości i wyrozumiałości.

W Klinice ARTIDENT leczenie zamieniamy w zabawę. W kilku krokach rozpoczynając od wizyty adaptacyjnej, poprzez umiejętne połączenie zabawy i nauki, sprawiamy, że dzieci same proszą o wyleczenie ząbków i z uśmiechem wracają na kolejne wizyty.

Pomaga nam w tym wystrój gabinetu, różniący się od stereotypowego gabinetu lekarskiego. W kąciku dziecięcym czeka na nasze pociechy wiele zabawek. Prześliczne rybki w tajemniczym akwarium ściennym umilą czas zarówno naszym milusioskim, jak i ich rodzicom.

Po wizycie każdy dzielny pacjent otrzyma od nas zasłużoną nagrodę - niespodziankę.

Stomatolog dla dzieci WrocławProsimy pamiętać, jako rodzice odgrywacie bardzo ważną rolę w podejściu dziecka do wizyt u stomatologa.

Nasz personel odpowie na Wasze pytania i udzieli niezbędnych wskazówek aby leczenie ząbków Waszych pociech przebiegało w bezstresowej atmosferze.

Wizyty kontrolne

Ze względu na mniejszy stopień mineralizacji proces rozwoju próchnicy w zębach mlecznych przebiega zdecydowanie szybciej niż w zębach stałych. By odpowiednio wcześnie wykryć zmiany próchnicowe, zachęcamy do wizyt kontrolnych u dzieci nie rzadziej niż co 3-4 miesiące (o ile lekarz nie zaleci inaczej).

Pierwszą wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym zalecamy odbyć tuż po pojawieniu się pierwszych ząbków u dziecka – około 6-8 miesiąca życia.


Zapobieganie powstawaniu próchnicy należy rozpocząć tuż po urodzeniu dziecka:

Dentysta dla dzieci Wrocław

 • należy unikać podawania słodzonych napojów w nocy, gdyż może to doprowadzić do powstania tzw. próchnicy butelkowej
 • nie wolno oblizywać smoczka ani łyżeczki dziecka w celu uniknięcia przeniesienia bakterii próchnicotwórczych od rodzica
 • należy zacząć szczotkowanie już od pierwszego ząbka pojawiającego się w buzi maluszka.

W trakcie wyrzynania się zębów mlecznych i w późniejszych latach obowiązkiem rodziców jest wykształcenie u swoich pociech prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej.

W tym celu:

 • należy szczotkować zęby minimum 2 razy dziennie rano i wieczorem
 • czas szczotkowania nie może być krótszy niż 3 min.
 • należy dostosować odpowiednio do wieku dziecka szczoteczkę i pastę do zębów
 • w zależności od umiejętności dziecka do ok. 6 roku życia szczotkowanie powinno odbywać się pod kontrolą rodziców

Właściwa technika szczotkowania zębów i higieny jamy ustnej to podstawowe elementy profilaktyki próchnicy. Dlatego dla każdego pacjenta przeprowadzamy szczegółowy instruktaż z użyciem modeli demonstracyjnych.

Ponadto podczas wizyt kontrolnych lekarz stomatolog może zastosować indywidualnie do potrzeb pacjenta profesjonalne metody zapobiegania próchnicy zębów, takie jak:

 • lakowanie, czyli uszczelnienie bruzd i szczelin pierwszych zębów stałych trzonowych, jak również zębów mlecznych trzonowych. Zmniejsza to prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy w trudnych do oczyszczenia miejscach podczas zdobywania prawidłowych umiejętności higienicznych
 • lakierowanie, czyli fluoryzacja polega na pokryciu powierzchni zębów preparatami z fluorem, prowadzi do zwiększenia odporności szkliwa zębów na kwasy bakteryjne. Zalecamy wykonywanie fluoryzacji u dzieci co 3-6 miesięcy.

Dentysta dziecięcy WrocławLeczenie próchnicy zębów mlecznych jest tak samo ważne jak leczenie zębów stałych.

Zmiany próchnicowe w zębach mlecznych mogą stać się przyczyną tzw. zakażeń odogniskowych. Bakterie i ich toksyny mogą przenosić się do odległych narządów i wywoływać zmiany chorobowe np. w mięśniu sercowym, tęczówce oka, stawach, nerkach…

W zależności od stopnia zaawansowania próchnicy leczenie polega na:

 • Lakierowaniu (fluoryzacja, remineralizacja) – w przypadku powierzchownych zmian próchnicowych – jest to pokrycie powierzchni zębów preparatami zawierającymi fluor lub inne związki, powodujące wzmocnienie uszkodzonego przez kwasy bakteryjne szkliwa.
 • Lapisowaniu (impregnacja) – w przypadku rozległej próchnicy zębów przednich i niemożności założenia wypełnienia, ew. w zębach bocznych u dzieci do ok. 3 r.ż. (ze względu na rozwój emocjonalny dziecka) – jest to nasączanie powierzchni zęba preparatem antybakteryjnym, który spowalnia/zatrzymuje proces próchnicowy.
 • Wypełnieniu ubytku próchnicowego, tzw. plombowaniu, po uprzednim usunięciu próchnicy. Dzieci same wybierają sobie kolor wypełnienia.

Profilaktyka u dzieci Wrocław

Ząbki naszych pacjentów leczymy BEZBOLEŚNIE, jeśli występuje taka konieczność stosujemy znieczulenie.

Kontrola ortodontyczna

W naszej Klinice ARTIDENT dokonujemy również pełnej kontroli i leczenia ortodontycznego. Wady zgryzu zdiagnozowane odpowiednio wcześnie zapewniają sukces leczenia ortodontycznego.


Profilaktyka u dzieci WrocławSpecjalnie dla dzieci w wieku przedszkolnym i dzieci pierwszych klas szkół podstawowych, stworzyliśmy autorski program edukacyjno-profilaktyczny, mający za zadanie:

 • Nauczyć dzieci i rodziców jak prawidłowo dbać o zęby. Właściwa technika szczotkowania zębów i higiena to podstawowe elementy profilaktyki próchnicy. Dlatego dla każdego pacjenta przeprowadzamy szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej z użyciem modeli demonstracyjnych
 • Doradzić jakich przyborów i środków używać do higieny jamy ustnej dzieci, w zależności od ich indywidualnych potrzeb
 • Oswoić dzieci z lekarzem stomatologiem i wizytami w gabinecie stomatologicznym
 • Zadbać o zdrowie zębów dzieci od najwcześniejszych lat życia i okresowo przeprowadzać zabiegi profilaktyczne (patrz Profilaktyka). Pierwszą wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym zalecamy odbyć tuż po pojawieniu się pierwszych ząbków u dziecka – około 6 miesiąca życia.

Lakowanie zębów u dzieci WrocławNasz autorski program edukacyjno-profilaktyczny regularnie realizujemy we wrocławskich przedszkolach i szkołach podstawowych, organizując przedstawienia teatralne, gry i zabawy z dziećmi i zapraszając dzieci w towarzystwie rodziców do odwiedzenia naszego gabinetu Artident.

Jeśli chcecie Państwo, aby i Wasze przedszkole lub szkołę odwiedził nasz zespół w towarzystwie wesołego gryzonia Wiórka, prosimy o kontakt telefoniczny.