Nowoczesne metody leczenia stomatologicznego dzieci

Nowoczesne metody leczenia w Stomatologii Dziecięcej

Nowoczesne metody leczenia w Stomatologii Dziecięcej

Sedacja wziewna, znieczulenia  SleeperOne, kolorowe wypełnienia to tylko kilka z nowoczesnych metod stosowanych w leczeniu stomatologicznym dzieci. Jednak jak pokazują badania, najistotniejsze jest indywidualne podejście do małego Pacjenta.

Zrozumieć potrzeby dziecka – istota postawy lekarza

Lekarz stomatolog pracujący z dziećmi powinien posiadać rzetelną wiedzę i wysokie walory etyczne. Ważną rolę w kontakcie z dziećmi odgrywa opanowanie, poczucie humoru i zdolności obserwacyjne. Przyda się także wiedza z zakresu psychologii, zwłaszcza rozwojowej. Pozwala ona bowiem łatwiej zrozumieć dziecko i być przez nie zrozumianym.

Istotny wpływ na postawę emocjonalną dziecka udającego się do gabinetu ma pierwszy kontakt z dzieckiem w klinice, stosunek do lekarza i czynności, jakie wykonuje. Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym w większości przypadków wywołuje strach. Czasem ciekawość, też nie pozbawioną lęku, nieufność, czasem niechęć i opór.

W ten sposób wyłania się obraz dziecka ustosunkowanego do leczenia negatywnie. Jednakże, psychika dziecka jest labilna oraz „plastyczna”. Istnieje więc możliwość np. szybkiej zmiany postawy emocjonalnej pod wpływem oddziaływania adaptacyjnego z negatywnej na pozytywną.

Wypróbowaną metodą przystosowania dziecka do leczenia stomatologicznego jest ujęcie w pewne ramy wizyt u dentysty, za szczególnym zwróceniem uwagi na pierwszy kontakt. Istnieje kilka środków i właściwa organizacja na stworzenie tzw. łańcucha zdarzeń.

Głównymi ogniwami tego „łańcucha” są:

  • Poczekalnia – rozmowa z rodzicami lub opiekunami
  • Kącik adaptacyjny (na terenie kliniki), gdzie znajdują się zabawki
  • Zaproszenie – posadzenie dziecka na fotelu
  • Podziękowanie – wręczenie nagrody
  • Rozmowa z opiekunami dziecka na temat przeprowadzonego leczenia oraz dalszego planu postępowania profilaktycznego i leczniczego

Walory estetyczne gabinetu

Obok wymogów zapewniających pracę personelu stomatologicznego i wygodę małych pacjentów, należy położyć nacisk na walory estetyczne. Urządzenie i wyposażenie gabinetu dla dzieci ma bezpośredni wpływ na ich zachowanie, odczucia psychiczne i fizyczne, a co za tym idzie sukcesy lekarza w działalności profilaktyczno-leczniczej.

Poradnie dla dzieci powinny być widne, przestronne i kolorowe. W ich skład wchodzić poczekalnia i osobne pomieszczenia (gabinety) do prowadzenia zabiegów.

Poczekalnia i jej urządzenie odgrywa szczególną rolę w dziecięcych poradniach stomatologicznych. To miejsce, w którym dziecko powinno móc odpocząć po podróży, odprężyć się, nawiązać kontakt z innymi dziećmi. Jak uczy doświadczenie, korzystne jest, by w poczekalni znajdowało się akwarium, tablica do rysowania kredą, klocki oraz inne zabawki i gry, którymi jednocześnie może zająć się kilkoro dzieci.

Gabinet do prowadzenia zabiegów, ze względu na reakcję małego pacjenta powinno być wyposażone nowocześnie. Na ścianach mogą mieścić się elementy dekoracyjne lub postaci z bajek.

Uspokojenie wziewne (sedacja) - gaz rozweselający

Sedacja wziewna to przyjazna i bezpieczna metoda walki z lękiem i bólem za pomocą działania gazu rozweselającego. Od wielu lat znajduje ona zastosowanie w stomatologii oraz w różnych innych dziedzinach medycyny, np. w położnictwie (ginekologii) podczas porodów. Sedację wziewną stosuje się głównie przy leczeniu dzieci oraz osób dorosłych odczuwających strach przed leczeniem stomatologicznym (tzw. dentofobię). Jest ona szczególnie wskazana przy leczeniu pacjentów cierpiących na astmę, padaczkę, hemofilię, choroby serca oraz nadciśnienie.

Sedację gazem rozweselającym można określić jako stan fizycznego odprężenia przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Od powyższych właściwości pochodzi potoczna nazwa mieszaniny tlenu i podtlenku azotu znana gazem rozweselającym.

W czasie wdychania mieszaniny podtlenku azotu i tlenu przez specjalną maseczkę pacjent uspokaja się i chętniej spełnia polecenia lekarza. Środek przestaje działać praktycznie natychmiast po odstawieniu maseczki od nosa pacjenta. Po zabiegu, podczas kilkuminutowego oddychania czystym tlenem, resztki podtlenku zostają efektywnie usunięte z organizmu.

SleeperOne

SleeperOne to urządzenie umożliwiające elektronicznie kontrolowane przez mikroprocesor podawanie środka znieczulającego. System analizuje opór tkanek i dostosowuje ciśnienie podawania środka znieczulającego tak, aby nie przekroczyło ono granicy odczuwania bólu. Dzięki temu cały proces podawania znieczulenia jest krótki i bezstresowy.
Zastosowanie urządzenia SleeperOne jest szczególnie polecane przy wykonywaniu znieczuleń u dzieci i osób wrażliwych na ból oraz odczuwających lęk przed zastrzykiem.